Trendy w małych inwestycjach

Data publikacji: 2012-10-25 11:04:16

Nie od dziś wiadomo, że podstawą udanej działalności gospodarczej jest dobry pomysł. Czasem to właśnie on sprawia, że zaczynamy myśleć o zbudowaniu własnego biznesu i chęci jego realizacji. W większości przypadków jednak mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, kiedy myślimy o założeniu własnej firmy, lecz nie przychodzi nam do głowy żadna ciekawa koncepcja czy zarys branży, w jakiej chcielibyśmy zacząć działać. Niestety nie istnieją konkretne metody gwarantujące znalezienie idealnego pomysłu. Czasami zwyczajnie 'dostaniemy olśnienia' podczas jazdy autobusem czy stojąc w kolejce do kasy, ale zazwyczaj jednak chcemy dać potencjalnym nabywcom produkt lub usługę, których brak sami odczuwamy. W internecie możemy znaleźć mnóstwo gotowych już pomysłów na biznes, które mogą stać się dla nas inspiracją, lecz tu nasuwa się podstawowe pytanie: czy warto inwestować w coś, co już istnieje i zostało zrealizowane przez innych? Otóż, nikt nie powiedział, że pomysł mający dużą szansę powodzenia musi być całkiem nowatorski. Równie dobrze interesujące pomysły innych mogą posłużyć nam jako pewien fundament w rozwijaniu naszych idei, a próba identyfikacji potrzeb i wymagań klientów oraz wprowadzenie innowacyjnych zmian w naszym projekcie sprawić, że odniesiemy sukces.

 

W Ostatnim czasie mamy do czynienia z masowym powstawaniem nowych kawiarni, herbaciarni i  barów sushi, które stały się szczególnie w Warszawie niezwykle popularne. Fenomen japońskich specjałów skłania Polaków do poszukiwania nowych alternatyw „sushibiznesu”. Poza lokalem o charakterystycznym dla kultury Kraju Kwitnącej Wiśni wystroju – czyli prostota, minimalizm i stonowane kolory -  właściciele urozmaicają swoją ofertę w takie usługi jak podawanie potraw na  pływających drewnianych łódeczkach, szybki kurs posługiwania się pałeczkami w trakcie przygotowania potrawy czy body sushi (podawanie sushi na ciele kobiety).
A co jakby wziąć przykład z Amerykanów i Japończyków i zacząć sprzedawać sushi na ulicy w przyczepie czy budce takiej jak sprzedaje się hamburgery i kebaby? Biorąc pod uwagę współczesny styl życia zabieganych Polaków dla wielu z nich możliwość zastąpienia „tłustych frytek zjedzonych na szybko” byłoby korzystne nie tylko dla zdrowia, lecz także dla lepszego samopoczucia.
Za to wśród kawiarni możemy zaobserwować powstawanie lokali z myślą o matkach z dziećmi, które coraz chętniej wychodzą z domu by spotkać się z przyjaciółkami na kawę i mieć chwilę dla siebie, podczas gdy ich dzieci są pod okiem opiekunek lub bawią się na zorganizowanych warsztatach. Pozostając w branży gastronomicznej - nowością na polskim rynku są alternatywne dla lodów – mrożone jogurty. W ciągu roku powstało już kilka sieci oferujących tego typu zdrowe desery i wciąż otwierają się kolejne, cieszące się dużą popularnością, co świadczy o luce rynkowej w obszarze dietetycznych i niskokalorycznych deserów i przekąsek.

 

Poza branżą gastronomiczną coraz więcej ofert dotyczy usług fotograficznych. I nie chodzi tu już tylko o zdjęcia na imprezach okolicznościowych czy ślubach. Mimo że na rynku zachodnim to standard, u nas nowością są profesjonalne sesje matek z ich dopiero co urodzonymi dziećmi. Tutaj jednak większe szanse na pracę w roli fotografa mają kobiety, w których obecności matki czułyby się mniej skrępowane.

 

Uwzględniając natomiast wkraczające w dorosłe życie pokolenie generacji Y może warto byłoby się skupić na pomysłach wykorzystujących nowe technologie, które młodym ludziom towarzyszą nawet przy prostych codziennych czynnościach. Dobrym pomysłem na dochodowy biznes jest między innymi tworzenie aplikacji na smartfony. Niestety nie jest to takie proste jakby się wydawało, gdyż wymaga sporego wysiłku związanego ze zdobyciem specjalistycznych narzędzi niezbędnych do pracy i umiejętności programowania, ale przede wszystkim dobrej znajomości środowiska najnowszych technologii.


W dziedzinie e-biznesu ciekawym projektem są też portale społecznościowe stworzone dla dzieci, które obecnie już w przedszkolu zaczynają swoją przygodę z komputerem i internetem. Co prawda istnieje wiele stron z grami dla najmłodszych, lecz na niewielu z nich mogą się między sobą komunikować i ze sobą rozmawiać.

 

Mimo wszystko, oczywiste jest, że do założenia własnego biznesu sam pomysł nie wystarczy. Poza nim i dobrze przemyślanym biznesplanem potrzebne są jeszcze fundusze, bez których nie uda nam się zapoczątkować działalności. Poza tym nikt nie powiedział, że pomysł musi być innowacyjny, czyli taki, którego jeszcze nie ma. Trzeba mieć wyjątkową wizję, żeby wpaść na coś takiego. Ważne jest, żeby pomysł był perspektywistyczny. Co jednak w sytuacji, kiedy nie posiadamy kapitału, który wystarczyłby na realizację naszego przedsięwzięcia? Najprostszym rozwiązaniem bez wątpienia byłoby zaciągnięcie kredytu czy pożyczki bankowej albo skorzystanie z pomocy rodziny czy przyjaciół. Jednak poza tymi standardowymi rozwiązaniami, warto byłoby zwrócić uwagę na prężnie rozwijający się w ostatnim czasie rynek inwestorów oferujący wsparcie inicjatyw na wczesnym etapie rozwoju. Anioły Biznesu stwarzają możliwości dla młodych osób z ciekawym pomysłem mającym szansę powodzenia, zorientowanych na rozpoczęcie własnej działalności, lecz nie posiadającym kapitału. Wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe pomagają także w procesie zarządzania firmą, a także przekazują praktyczną wiedzę potrzebną do sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jeśli uważasz, że Twój pomysł ma szansę powodzenia a w przyszłości przyniósłby oczekiwane zyski, warto spróbować swoich sił w cyklu spotkań „W cztery oczy z inwestorem” organizowanym przez platformę inwestycyjną Symultana.org, na których będzie możliwość bezpośredniego kontaktu z innymi pomysłodawcami i bezpośredniej rozmowy z inwestorami. W przyszłości może zaowocować to współpracą i realizacją projektów.

 

Pomysłów na biznes jest wiele, trzeba jednak pamiętać, że aby osiągnąć sukces musimy działać w dziedzinie, która nas interesuje a zgłębianie wiedzy na jej temat sprawia nam przyjemność. Należy zorientować się czego brakuje nam i naszym znajomym oraz z jakich usług sami chętnie byśmy korzystali. Zastanówmy się też czy pomysł, który chcemy zrealizować ma szansę zyskać popularność, przynieść oczekiwane korzyści.

« Wróć do listy artykułów