Rozkręć swój biznes – 10 kroków

Data publikacji: 2012-05-23 18:51:55

Rozwój firmy to nie tylko cel, o który warto zabiegać; to konieczność, jeśli chce się przetrwać na rynku i przeskoczyć konkurencję. Co możesz zrobić, żeby wywindować swój interes? Poniżej podajemy kilka sposobów, dzięki którym twoja firma złapie wiatr w żagle.  

1. Zadbaj o dotychczasowych klientów

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl, kiedy zastanawiamy się nad możliwościami zwiększenia zysku firmy, to pozyskanie nowych klientów. Powiększenie grona odbiorców produktów czy usług jest ważne, ale warto skupić się bardziej na dotychczasowych klientach. Jest to prostsze i mniej kosztowne niż poszukiwanie nowych nabywców i przekonywanie ich, aby wybrali twoje towary bądź usługi.

2. Poproś o rekomendacje

Niemniej nie można lekceważyć rangi nowych klientów. Najprostszym sposobem na zachęcenie ich do skorzystania z twoich usług lub zakupu produktów jest powołanie się na dobre opinie dotychczasowych klientów na temat twojej firmy. Nie możesz jednak czekać aż dobra fama sama obiegnie świat. Musisz aktywnie włączyć się w proces pozyskiwania dodatkowych klientów. Jak to zrobić? Możesz zapytać zadowolonych z twoich usług lub produktów klientów, czy znają ludzi, którzy byliby zainteresowani twoją ofertą.

3. Wprowadzaj innowacje

Odkrywanie i promowanie nowych zastosowań twoich produktów lub usług to świetny sposób na zwiększenie sprzedaży wśród dotychczasowych klientów i przyciągnięcie nowych. Przykład? Produkty z upcyclingu, jak torby wytworzone z jednorazowych reklamówek czy portfele ze zużytych opon.   

4. Poszerzaj zasięg działania

Istnieje wiele sposobów na rozwijanie biznesu poprzez udostępnianie produktów i usług nowym klientom. Nie czekaj aż Mahomet przyjdzie do góry. Poszukuj aktywnie nowych miejsc sprzedaży. Możesz otworzyć filię swojej firmy w nowej, atrakcyjnej lokalizacji, albo skorzystać z możliwości, jakie daje internet – założyć własny portal albo sklep online.  Kolejną metodą jest poszerzanie zasięgu działalności poprzez reklamę. Kiedy już rozpoznasz rynek, możesz spróbować dotrzeć do interesujących cię odbiorców za pomocą właściwych mediów.

5. Bierz udział w targach

Targi to świetne miejsce na zaprezentowanie twojej oferty i pozyskanie nowych klientów lub kontrahentów. Przyciągają ludzi, którzy są zainteresowani wyselekcjonowaną ofertą. Dlatego ważne jest, aby precyzyjnie wybierać imprezy pod kątem branży, w której działa twoja firma.

6. Podbij niszę

Nisza to wąsko zdefiniwana kategoria klientów. Pomyśl o nich jako o podzbiorze, którego potrzeby nie zostały rozpoznane i rozważ, co możesz zrobić, aby wyjść im naprzeciw. Przykładem może być szklarnia, której właściciel nie nastawia się na hodowlę wielu odmian kwiatów, a tylko na same róże.

7. Tnij koszty

Rozwijanie firmy nie oznacza przeinwestowania. Nie obciążaj się niepotrzebnymi kosztami. Pomyśl, jakie wydatki możesz zredukować; to pomoże ci w uzyskaniu większego dochodu. Istnieją dwa różne podejścia do cięcia kosztów – jedno zaleca likwidację niedochodowych produktów i usług, drugie - zwiększenie obrotów poprzez pozbywanie się zapasów.     

8. Wzbogacaj ofertę

Kluczem do sukcesu twojej firmy jest dywersyfikacja produktów lub usług w oparciu o zasadę podobieństwa. Możesz skupić się na powiązanych ze sobą potrzebach twoich klientów albo na segmentach rynku zaspokajających podobne potrzeby. Artysta może nie tylko wytwarzać oprawy obrazów, ale i je sprzedawać. Wypożyczalnie rowerów mogą w sezonie zimowym, kiedy jednoślady idą w odstawkę, trudnić się wynajmem sprzętu narciarskiego.

9. Franczyza

Jeżeli twoja firma cieszy się powodzeniem na rynku i może rozwinąć się w sieć, dzięki której inni skorzystają ze sprawdzonej przez ciebie recepty na sukces, franczyza może być sposobem na szybki rozwój twojego biznesu.  

10. Eksport

Wypłynięcie na międzynarodowe wody może być dobrym sposobem na zwiększenie dochodu firmy. Podobnie jak franczyza, jest to sposób na rozwinięcie biznesu, który wymaga zaangażowania czasu i środków, ale zwrot z inwestycji wynagrodzi ci to z nawiązką.  

Teraz czas na twój ruch. Zastanów się, które ze sposobów pasują do twojej działalności. Nie musisz decydować się na wszystkie, wystarczy, że zastosujesz się do kilku powyższych punktów. Pozytywne skutki będą odczuwalne nie od razu, ale wytrwałość w dążeniu do celu i konsekwencja w realizacji założonego planu z pewnością zaprocentują.  

 

Zespół Symultana.pl

« Wróć do listy artykułów