Innowacja Google: wyszukiwanie obrazkowe i głosowe

Data publikacji: 2012-02-01 10:46:56

Największa i najpopularniejsza wyszukiwarka świata Google w pogoni za zmianą wprowadziła dwa nowe rozwiązania. Pierwsze to wyszukiwanie za pomocą obrazu, drugie – słowa. Do tej pory były to funkcje zarezerwowane dla Androida. Teraz są dostępne w wersji dla desktopów i notebooków.  

 

Funkcja Search by Image pozwala na wyszukiwanie informacji na podstawie obrazów. Można skorzystać ze strony images.google.com - wkleić link do obrazu czy zdjęcia z internetu, albo wybrać obraz z dysku i przeciągnąć go do pola wyszukiwania. Wyniki pojawią się w formie tekstu lub obrazu. W ten sposób można na przykład zlokalizować miejsce, w którym zrobiliśmy zdjęcie, ale nie pamiętamy jego nazwy.

 

Voice Search, czyli wyszukiwanie głosowe, umożliwia zdobycie informacji poprzez głośne wypowiedzenie jakiegoś słowa. W tym celu trzeba najpierw wcisnąć ikonkę mikrofonu nad polem tekstowego wyszukiwania. Opcja ta może być szczególnie przydatna w urządzeniach mobilnych, np. w połączeniu z Google Maps. Umożliwia na przykład odnalezienie najbliższego w okolicy interesującego nas punktu, jak restauracja, fryzjer czy salon samochodowy. Na razie nie została jednak wprowadzona do polskiej wersji przeglądarki. Żeby ją przetestować trzeba mieć zainstalowaną przeglądarkę Gogle Chrome w wersji 11 lub wyżej.   Póki co – do skorzystania z tej opcji wymagana jest przeglądarka Google Chrome.

 

Jako ciekawostkę podamy, że w Polsce wyszukiwanie obrazkowe zastosował portal Mamoko.pl. Serwis pozwala na znalezienie przedmiotu (buty, torebki, lampy) na podstawie ich wyglądu. Jeśli nie znamy nazwy czy modelu produktu, wystarczy, że wrzucimy do wyszukiwarki jego ikonę. Wyszukiwarka podsunie nie tylko zbliżone do niego modele, ale też zapewni dostęp do witryn internetowych z informacjami na jego temat.

 

« Wróć do listy artykułów