7 kroków do pozyskania venture capital

Data publikacji: 2012-01-30 14:45:48

Od pierwszych poszukiwań firmy typu venture capital, która dofinansuje twoją inwestycję, po otrzymanie od niej środków – siedem kroków, które pomogą ci podbić serce inwestora:

1. Przygotuj następujące elementy z zakresu marketingu i prezentacji:

  • Konceptualizacja – zdanie określające twój biznes przez nawiązanie do istniejącego przedsiębiorstwa, następnie podajesz cechy różnicujące go. Pozwala na szybkie zorientowanie się, jaki jest to rodzaj biznesu.  
  • Mini-prezentacja – jedno- lub dwuminutowa prezentacja na temat specyfiki działalności twojej firmy, źródeł zarobkowania i korzyści, jakie daje klientom. Użyj zdania określonego wyżej jako konceptualizacja. Dorzuć mocne dane (fakt lub dwa) obrazujące szybki wzrost rynku, na którym konkuruje twój produkt lub usługa. To pomoże wzbudzić zainteresowanie inwestora.  
  • Zachęta e-mailowa – zaproszenie dla VC do zainwestowania w twoje przedsiębiorstwo. Zawiera ten sam rodzaj informacji, jak wymienione w poprzednim punkcie. Celem jest zachęcenie inwestora do spotkania z tobą i sfinansowania twojego przedsięwzięcia.  
  • Business plan – absolutnie niezbędny dokument „sprzedający” twój pomysł inwestorom i/lub pożyczkodawcom, zachęcający ich do spotkania z tobą i doinwestowania twojego biznesu.  
  • Prezentacja slajdów - 20-30-minutowa prezentacja, która obudzi większy apetyt inwestorów i pozwoli nawiązać relację z VC.


2. Stwórz swoją firmę sprawdzonych firm typu venture capital. Dowiedz się, czy są w wystarczająco dobrej kondycji, aby wesprzeć twoją firmę. Najlepiej jeśli są to firmy z twojej branży.

3. Skontaktuj się z partnerami, których profesjonalne zaplecze najbardziej odpowiada twojemu profilowi działalności. Zapytaj przyjaciół, rodzinę, wspólników o zapoznanie cię ze znajomymi firmami typu VC. Użyj networkingu typu online i offline, aby zainicjować taki kontakt osobiście. Wyślij zachętę e-mailową do upatrzonych inwestorów.

4. Zostaw swoją prezentację slajdów po tym, jak inwestor zgodzi się na spotkanie z tobą. Odpowiedz ma pytania o twój plan finansowy, analizę klienta i konkurencji, oraz zespół zarządzający. Inwestor będzie  na pewno próbował znaleźć słabości twojego planu, więc musisz być przygotowany na wszystko. Pozostań w kontakcie z VC. Informuj go na bieżąco o każdej nowej, istotnej informacji na temat rozwoju twojego biznesu.

5. Jeśli otrzymasz wykaz warunków od VC: Przejrzyj go uważnie pod kątem twoich udziałów w firmie. Koniecznie w towarzystwie prawnika, który pomoże ci także w negocjowaniu warunków. Tylko pamiętaj o tym, że potrzebujesz dofinansowania. 10 proc. udziałów w przedsiębiorstwie wartym 10 mln dolarów jest lepsze niż 100 proc. w wycenianym na 500 tys.  

6. Jeśli otrzymasz dofinansowanie: Kontynuuj realizację codziennych operacji obsługi klientów (działania krótkoterminowe) i usiłuj podwyższać sobie poprzeczkę stawiając przed sobą nowe wyzwania (działania długoterminowe).

7. Rozejrzyj się za kolejną możliwością dofinansowania. Podstawową przyczyną upadku firm jest brak środków finansowych. Sprawdź, czy możesz je zdobyć od aktualnego inwestora albo poszukaj kolejnego. Zawsze szukaj możliwości doinwestowania swojej działalności.

« Wróć do listy artykułów