Z partnerem czy w pojedynkę?

Data publikacji: 2011-07-11 08:23:14

Założenie własnej firmy wydaje się być najkrótszą drogą do tego, aby zostać swoim własnym szefem, a w konsekwencji nie musieć użerać się z irytującymi współpracownikami i móc odciąć się od nieprzyjemnych sytuacji. Niestety, w praktyce sytuacja nigdy nie wygląda aż tak różowo. Rozpoczynając działalność gospodarczą na własną rękę nadal trzeba współpracować z różnymi ludźmi, dobre umiejętności menadżerskie są zatem niezbędne. Jeżeli nie posiadasz wystarczającego kapitału, by działać samodzielnie lub żyłki do zarządzania, twoja firma może okazać się porażką, a ty będziesz musiał poszukać zatrudnienia jako czyjś podwładny. Jeżeli nie chcesz, aby ten czarny scenariusz się ziścił, powinieneś jak najlepiej przyłożyć się do uruchomienia biznesu, który nie upadnie pod ciężarem konfliktów personalnych.  

Jednym ze sposobów jest poszukanie doświadczonego partnera biznesowego, który wesprze finansowo twoje plany. Jednym słowem potrzebujesz anioła biznesu albo inwestora z funduszu typu venture capital. Zalety takiego rozwiązania wynikają z doświadczenia biznesowego tych osób, ich umiejętności zarządzania oraz kontaktów zdobytych w trakcie działalności na rynku. Możesz oczywiście rozważyć także pozyskanie partnera spoza wyżej wymienionych instytucji.

Przekazując im udział w zyskach, zyskujesz cenną pomoc. Niezależny kontrahent lub pracownik, którego wybierzesz na partnera, może przyczynić się do szybszego rozwoju twojego biznesu, wnosząc odmienną perspektywę, oferując swoje umiejętności, dzieląc się pomysłami, kontaktami, doświadczeniem etc. Ważną rzeczą, którą powinieneś rozważyć pozyskując partnera jest to, czy uzupełniacie się talentami.

Twój partner powinien znać się na tych obszarach biznesu, w których ty nie jesteś najmocniejszy. Osoby zajmujące się biznesem muszą być wizjonerami, dostrzegać zamiany zachodzące w świecie i reagować na nie, oraz potrafić podejmować decyzje co do strategicznych celów firmy, tak żeby firma rozwijała się tak dynamicznie, jak to możliwe. Dobierając partnera powinieneś także wziąć pod uwagę to, czy jest to osoba skłonna do współpracy. Ciężko działać razem, kiedy jedna z osób nie traktuje siebie jako części zespołu, a jest głównie skoncentrowana na sobie.

Aby współpraca partnerska okazała się owocna, powinieneś dać sobie trochę czasu na znalezienie właściwej osoby. Przygotuj sobie listę pytań, które zadasz kandydatom do udziału w spółce. Zapytaj ich o wizję rozwoju firmy i propozycję zmian, które przeniosą ją na wyższy poziom funkcjonowania.  Ponadto, w związku z tym, że tego rodzaju współpraca nie musi trwać wiecznie, opracuj strategię, która pozwoli wam bezboleśnie się rozstać, jeżeli zajdzie taka potrzeba. To pomoże ci uniknąć niezręcznej sytuacji, konfliktów i da podwaliny pod zdrową współpracę biznesową. W tym celu należy też postawić na jakość komunikacji. Powinieneś być szczery ze swoim partnerem i okazywać otwartość na nowe pomysły i konstruktywną krytykę.

Nawet jeśli wspólne prowadzenie firmy nie jest rozwiązaniem twoich marzeń, może przynieść wiele korzyści i okazać się dużo efektywniejsze niż działanie w pojedynkę. Jeżeli nauczysz się cedować część obowiązków na wspólnika i korzystać z jego wiedzy i doświadczenia, pozytywne efekty mogą być widoczne w krótkim czasie. W postaci szybkiego wzrostu firmy. A czy nie o to ci chodzi?

« Wróć do listy artykułów