Wielka Brytania: mały biznes musi lepiej chronić pomysły

Data publikacji: 2011-06-14 10:25:49

Z badań przeprowadzonych przez brytyjski Urząd ds. Własności Intelektualnej (Intellectual Property Office) wynika, że mały biznes musi zrobić więcej w celu ochrony i eksploatacji swoich innowacji.

Raport dotyczący świadomości korzystania z ochrony płynącej z prawa własności intelektualnej (Intellectual Property Awareness Survey of Business) wykazał, że tylko 15 proc. małych firm poszukiwało porady na temat zabezpieczenia swoich pomysłów. 11 proc. przedsiębiorstw skorzystało z ochrony wynikającej z tego prawa.  Spośród większych firm uczyniło to 43 proc. Oznacza to, że mniejsi przedsiębiorcy ryzykują utratę cennego dochodu bazującego na ich kreatywności.

Ogłaszając wyniki badania podczas wizyty na uniwersytecie Plymouth, minister ds. własności intelektualnej, baronowa Judith Wilcox, powiedziała studentom ostatniego roku robotyki:  

“Innowacyjność jest kręgosłupem naszej ekonomii. Cieszy mnie, że wielu przedsiębiorców rozumie wagę ochrony swoich pomysłów. Jednak wiele mniejszych firm nie jest świadomych jak ważna jest ochrona własności intelektualnej”.

“Jako wkład rządu w pomoc małym przedsiębiorstwom Urząd ds. Własności Intelektualnej służy szeroką informacją i usługami mającymi ułatwić firmom rozpoznanie i korzystanie z innowacji”.

A oto lista usług oferowanych przez Urząd ds.  Własności Intelektualnej:  

  • Darmowe narzędzie internetowe, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą poznać różne obszary własności intelektualnej.
  • Warsztaty z zakresu własności intelektualnej skierowane do doradców biznesowych.
  • Zajęcia dotyczące własności intelektualnej – przy wsparciu uniwersytetu Coventry i biblioteki narodowej British Library.
  • Darmowe seminaria regionalne skierowane do przedsiębiorców, mające na celu podnoszenie świadomości rangi własności intelektualnej.
  • Darmowe poradniki dotyczące szeroko ujętego zagadnienia własności intelektualnej, a więc nie tylko uwzględniające specyfikę krajową, ale też realia najważniejszych światowych rynków, do których brytyjscy przedsiębiorcy eksportują swoje towary, jak Brazylia, Chiny, Korea, Indie czy Wietnam.  

To już druga tego typu ankieta przeprowadzona przez brytyjski Urząd ds. Własności Intelektualnej. Objęła  20 tys. przedsiębiorstw różnej wielkości i ze wszystkich sektorów przemysłu działających na brytyjskim rynku. Jej celem było poznanie poziomu wiedzy przedsiębiorców z zakresu własności intelektualnej, obejmującej takie elementy, jak znaki towarowe, patenty, prawa autorskie. 

Pełny raport dostępny jest pod linkiem: http://www.ipo.gov.uk/ipsurvey2010.pdf

 

Źródło: News Distribution Service for Government and Public Sector

« Wróć do listy artykułów