Indie źródłem wielkich innowacji

Data publikacji: 2011-05-02 17:03:03

Założyciel Microsoftu Bill Gates w ubiegłym tygodniu stwierdził, że Indie mogą być źródłem wielkich innowacji z uwagi na utalentowanych naukowców i prężne ośrodki akademickie. Poinformował, że fundacja, którą stworzył wraz z żoną - Bill & Melinda Gates Foundation – jest zaangażowana w Indiach w projekty z zakresu zdrowia publicznego.  

“Oczekujemy, że Indie staną się źródłem wielu innowacji. Mają przecież tylu świetnych naukowców oraz doskonałe uniwersytety. Nasza fundacja jest nastawiona na współpracę z nimi w zakresie badań medycznych oraz produkcji leków i szczepionek”, oznajmił reporterom Gates.

Gates poinformował, że spotkał się z szefami uniwersytetów, ponieważ ma nadzieję na współpracę z tymi instytucjami. Niektóre uniwersytety i przedsiębiorstwa mają możliwości opracowania szczepionek na choroby takie jak malaria czy gruźlica, po niższej cenie, dodał.  

“Testy diagnostyczne stosowane w zwalczaniu chorób są obecnie zbyt kosztowne. W rozwiązaniu tego problemu mogą pomóc indyjscy naukowcy i nasza fundacja”, powiedział.

Resort nauki i technologii zapowiedział, że rząd wesprze to partnerstwo. Minister ds. nauki i technologii, Pawan Kumar Bansal oznajmił: “Indie współpracowały blisko z fundacją Gatesów w zakresie programów żywienia i przy opracowywaniu szczepionek. Chcielibyśmy rozszerzyć zakres naszej współpracy o biotechnologie stosowane w rolnictwie”.

Stwierdził, że innowacje nie powinny zatrzymywać się wyłącznie na fazie badań i odkryć. “Musimy dążyć do tego, aby innowacje były dostępne dla milionów ludzi w całym kraju”.

Gates przyznał, że jednym z obszarów, w których chciałby widzieć więcej innowacji jest rozpoznawanie i zapobieganie gruźlicy. Umieralność na tę chorobę jest bardzo wysoka w Indiach. Amerykanin chce zredukować zachorowalność na nią, z 500 tys. do 300 tys. w ciągu roku.

Od 2003, fundacja Gatesów zainwestowała ponad 1.2 miliarda dolarów w projekty zorientowane na poprawę zdrowia publicznego w Indiach.

Oprac. Anna Sidoruk

Źródło: Mydigitalfc.com

« Wróć do listy artykułów