Najpopularniejsze aplikacje komórkowe w małym biznesie

Data publikacji: 2011-04-30 15:01:39

Z ankiety przeprowadzonej przez telefonię AT&T wynika, że GPS, media społecznościowe i zarządzanie dokumentami są najpopularniejszymi aplikacjami komórkowymi wykorzystywanymi przez małe amerykańskie firmy.

AT&T przepytało 2246 właścicieli małych firm – zdefiniowanych w ankiecie jako firmy zatrudniające od 2 do 50 pracowników –  i interesariuszy z branży IT. Około 72% z nich korzysta z aplikacji udostępnianych w telefonach komórkowych. 38% postrzega je jako niezbędne w swojej działalności.

Najpopularniejszą aplikacją pozostaje GPS – prawie połowa firm deklaruje jej użytkowanie (49 proc.). Jeden na czterech przedsiębiorców korzysta z mediów społecznościowych i  programów do zarządzania dokumentami. Usługi lokalizacyjne LBS (24%), aplikacje służące zarządzaniu czasem (23%) czy śledzeniu wydatków (22%) oraz wypłaty z kart kredytowych (20%) to kolejne często użytkowane aplikacje. Oszczędność czasu była wymieniana jako główny powód korzystania z nich. Im mniejsza firma, tym bardziej jej na tym zależy.  

Podczas gdy następuje rozwój biznesowych aplikacji, nadal spora grupa przedsiębiorców pozostaje obojętna na możliwości, jakie te stwarzają. Badania przeprowadzone w styczniu przez firmę Network Solutions i uniwersytet stanu Maryland pokazują, że choć wielu małych przedsiębiorców jest świadoma, jakie możliwości marketingowe daje użytkowanie telefonów komórkowych, to jednak niewielu z nich korzysta. Na przykład 59% respondentów wiedziało, że może rozwijać komórkowe aplikacje z korzyścią dla swojego biznesu, a tylko 3% to zrobiło.

Ankieta przeprowadzona przez AT&T  pokazała, że technologia bezprzewodowa jest dzisiaj wszechobecna - 96% przedsiębiorstw przyznało się do korzystania z różnych jej form. Cztery firmy na dziesięć potwierdziły, że wszyscy ich pracownicy używają technologii lub urządzeń bezprzewodowych do pracy na odległość. Nastąpił zatem wzrost o 28% w stosunku do wyników ujawnionych w podobnej ankiecie przeprowadzonej w 2008. AT&T prognozuje, że w 2012 wyniesie on 50%.

Telekomunikacyjny gigant sprawdził także frekwencję małych firm na Facebooku. Z roku na rok następuje przyrost profili małych przedsiębiorstw – obecnie posiada je 41% respondentów. To duży skok w porównaniu z 2009, kiedy miało je tylko 27% firm. Spośród przedsiębiorstw korzystających z mediów społecznościowych 37% odnotowała wzrost odwiedzin swoich stron internetowych.

Badanie przeprowadzone przez AT&T wykazało, że termin “chmura” nie jest znany wszystkim małym przedsiębiorcom, nawet jeśli korzystają oni z dobrodziejstw technologii opartej na modelu chmury obliczeniowej.  Około 32% właścicieli firm i managerów z branży IT wyznało, że nie wiedzą co ten termin oznacza, podczas gdy 33% przyznało się do wykorzystywania w swoim biznesie technologii z zakresu cloud.

« Wróć do listy artykułów